دکتر علیرضا مرادی -مقایسه ذهن آگاهی و خودشفقتی در زنان دارای شاخص توده بدنی بالا و طبیعی
76 PDF
مقایسه ذهن آگاهی و خودشفقتی در زنان دارای شاخص توده بدنی بالا و طبیعی

شیوع چاقی در سال های اخیر در سطح جهانی افزایش یافته است. این شرایط با خطر بالا برای ابتلا به بیماری های مختلف و هزینه های بالا برای نظام مراقبت از سلامت مرتبط است. شناسایی عوامل تعیین کننده روانشناختی دخیل در چاقی برای تدوین مداخلات درمانی جدید حائز اهمیت است. این مطالعه با هدف مقایسه ذهن آگاهی خصیصه ای و خودشفقتی در زنان دارای شاخص توده بدنی بالا و طبیعی انجام شد.


در سال های اخیر، شیوع اضافه وزن و چاقی افزایش چشمگیری داشته است . چاقی را می توان حالتی دانست که با تجمع بیش از حد چربی در بدن مشخص می شود. اضافه وزن نیز به وزنی بالاتر از برخی هنجارهای مرجع اشاره دارد. با توجه به طبقه بندی مصوب سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) رایج ترین شاخص برای سنجش چاقی، شاخص تودۀ بدنی (BMI) است. شیوع اضافه وزن و چاقی به قدری است که سازمان بهداشت جهانی این حالت را به عنوان یک شیوع همه گیر و تهدیدی جهان شمول برای سلامتی اعلام نموده است. ایران را نیز نباید از این قاعده مستثنی دانست. 

جدیدترین مقاله

Iranian Version of the Mini-Mental Adjustment to Cancer Scale: Factor Structure and Psychometric Properties

Mental adjustment to cancer is known as a psychological, physical and psychological health variable among cancer patients. The present study examines the factor structure and psychometric properties of the Mini-Mental adjustment to Cancer scale (Mini-MAC) in a sample of Iranian adults who suffer from cancer


پرسش و پاسخ

شما میتوانید سوالات خود را از طریق صفحه پرسش و پاسخ مطرح نمایید . تا در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود

هم اکنون سوال دارم!